Betlejemskie Światło Pokoju 2016

17 grudnia 2016

W Betlejem odbyła się tradycyjna ceremonia zapalenia Światła Pokoju. Od oliwnej lampki w Grocie Narodzenia światełko zapaliła 12-letnia Melanie Walter. W najbliższym tygodniu Betlejemskie Światło Pokoju zostanie rozesłane z Austrii do licznych krajów Europy, a także na kontynent amerykański. Betlejemskie Światło Pokoju skauci austriaccy przekazali w Wiedniu swoim kolegom z ponad 20 krajów europejskich. Rozesłanie światła nastąpiło podczas ekumenicznego nabożeństwa w wiedeńskim kościele wotywnym 10 grudnia 2016.

Akcją zajęli się tzw. Ambasadorzy Światła, wyłonieni 20 listopada w specjalnym konkursie. Wśród 9 laureatów z całej Polski – 16 DH w Czyżowicach (Hufiec Ziemi Wodzisławskiej oraz nasza nauczycielka Janina Bogusz-Wiśniewska).

WSZYSCY Ambasadorzy roznoszą Światło Betlejemskie do szpitali, szkół, domów opieki społecznej, kościołów, urzędów i instytucji w całym kraju. Płomień betlejemski co roku przekazywany jest z rąk do rąk, by ostatecznie rozjaśnić nasze wigilijne stoły. Betlejemskie Światło Pokoju trafia do naszych domów na wigilijne stoły. Światło Betlejemskie do KOŚCIOŁA W MOSZCZENICY przekazała
Janina Bogusz-Wiśniewska wraz z uczniami naszej szkoły: Adrianem Grzonką, Anną Starzykowską, Oliwią Szawerną, Kingą Chwast i Wiktorią Stożek (uczennica Gimnazjum nr 2) w czwartek 16 grudnia 2016 r. w czasie rorat.

Hasło tegorocznej akcji brzmi: „Odważnie twórzmy pokój”. Jak te słowa można rozumieć?
„Pokój” – spokój, porządek ma być naszym pojednaniem się z Bogiem, ludźmi i samym sobą.
„Twórzmy” – nie czekajmy biernie, aż wszystko stanie się samo; nośmy pokój ze sobą, pierwsi wyciągnijmy rękę do zgody, okazujmy miłość ludziom, bo to ona jest najpiękniejszym prezentem.
„Odważnie” – w dzisiejszych czasach niełatwo przychodzi nam się pojednać; często myślimy: „Mam swój honor, to nie ja zacząłem”. Owocem takiego podejścia może być bierność. Jak wielkiej trzeba nieraz odwagi, by narazić się na kolejne obelgi, z nadzieją, że może to jedno „przepraszam” zmieni wszystko…

W Internecie pojawia się coraz więcej reklam nakłaniających do budowania pokoju w święta. Głównie przez odłożenie telefonu, wyłączenie laptopa, oderwanie się od zabieganej i pełnej konfliktów rzeczywistości.

Udział w „Maratonie”Konkurs „Wesoły anioł” rozstrzygnięty