Policjanci i Sznupek w SP16

12 lutego 2016

11 lutego gościliśmy w naszej szkole policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Zaproszeni funkcjonariusze mówili między innymi o konsekwencjach nieodpowiedzialnych zachowań: o wypadkach, o odpowiedzialności karnej nastolatków. Dla najmłodszych przygotowali spotkanie z policyjną maskotką – psem Sznupkiem, który rozluźnił nieco poważną atmosferę profilaktycznej pogadanki policjantów.
Aby nie stać się ofiarą przestępstwa lub wypadku, każde z dzieci musi przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa:

1. Informuj zawsze rodziców lub opiekunów – gdzie wychodzisz, z kim i kiedy wrócisz.
  2. Baw się w grupie innych dzieci, a nie samotnie, w miejscach ustronnych.
  3. Nie przyjmuj od osób obcych jakichkolwiek prezentów, np. słodyczy.
  4. Nigdy nie oddalaj się z osobami obcymi.
  5. Bądź nieufny wobec osób nieznanych, nawet tych, które wydają się sympatyczne.
  6. Nie otwieraj drzwi mieszkania ani drzwi klatki schodowej (domofonem) osobom obcym.
  7. Nie opowiadaj osobom obcym, co posiadacie w domu, gdzie przechowywane są kosztowności i pieniądze.
  8. Idź do szkoły drogą bezpieczną, często uczęszczaną. Nie przechodź „na skróty” przez miejsca ustronne.
  9. Przechodź przez jezdnię w miejscach oznaczonych.
  10. Przy przejściu oznaczonym sygnalizacją świetlną przechodź zawsze przy zielonym świetle.
  11. Nie baw się w pobliżu jezdni, nie graj tam w piłkę.
  12. Nie wybiegaj nagle na jezdnię.
  13. Nie wskakuj do znajdujących się w ruchu pojazdów komunikacji miejskiej.
  14. Nie jeźdź na rowerze po jezdni, gdy nie masz do tego uprawnień. Taka jazda dozwolona jest w parku.
  15. Baw się w miejscu do tego przeznaczonym. Nie wchodź na teren budowy, zakładów pracy.
  16. Nie przebywaj nad zbiornikami wodnymi bez opieki dorosłych.
  17. Nie baw się peterdami i sztucznymi ogniami.

Zobacz zdjęcia z tej imprezy.

Audycja muzyczna „Świat gitar”Policyjne konsultacje społeczne w sprawie tworzenia mapy zagrożeń